Czarne sylwetki

Dwujęzyczny przewodnik „Czarne sylwetki/Black silhouettes” ma przybliżyć topografię i historię getta w Tomaszowie Mazowieckim. Getto istniało w latach 1940-1942, przebywało w nim około 15 tysięcy Żydów z Tomaszowa i okolic. Na przełomie października i listopada 1942 roku zostało ono przekształcone w obóz pracy przymusowej, nazywany małym gettem. Małe getto przestało istnieć w maju 1943 roku.

Przewodnik pozwala poznać miejsca najistotniejsze dla funkcjonowania getta oraz dla  przedwojennej społeczności żydowskiej Tomaszowa. Zawiera mapę wraz z opisami i fotografie, jak również testimonia.

Z uwagi na skąpe materiały źródłowe, szczególnie istotne w badaniu historii tomaszowskiego getta są wspomnienia oraz archiwalia rodzinne. Wszystkich zatem, którzy zechcą wzbogacić kolejne, bardziej szczegółowe i rozbudowane wydania przewodnika, prosimy o kontakt z Fundacją Pasaże Pamięci.

 

 

 


Przewodniki są bezpłatne i dostępne w Centrum Informacji Turystycznej przy Placu Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim. 

Publikacja „Czarne sylwetki. Przewodnik po tomaszowskim getcie. Black silhouettes. Guide to the Tomaszów Mazowiecki ghetto” jest efektem prac badawczych Justyny Biernat. Powstała w ramach projektu współfinansowanego przez Forum Dialogu.

Najbardziej popularne

Written by:

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *