ogrody Piescha

Ogrody Piescha to zielona oaza w pofabrycznej przestrzeni najstarszej ulicy Tomaszowa. Niegdyś Warszawski Trakt zbiegał się z ulicą świętej Tekli, przy której pracowały rozliczne fabryki, w tym fabryka Maurycego Piescha. Mieścił się tam również pałac fabrykanta wraz z przylegającymi do niego zielonymi terenami. 

Zbiory Jerzego Pawlika. Dawna ulica świętej Tekli, a przy niej pałac, budynki przypałacowe oraz ogrody Piescha. Dziś to ulica Barlickiego 26/28, gdzie mieści się Pracownia Fundacji Pasaże Pamięci.

palacPIESCHA1

ZAMIENIAMY FABRYKI W KWIATY 

Podczas projektu „Ogrody Piescha” poznaliśmy przyrodnicze walory Tomaszowa, a także jego fabryczną tradycję. Wysłuchaliśmy ekolekcji o ogrodach pałacowych i robotniczych, dowiedzieliśmy się o industrialnej architekturze dziewiętnastowiecznego Tomaszowa. Przyjrzeliśmy się wkomponowanym w tereny fabryczne zielonym zakątkom przy dawnej ulicy świętej Tekli dzięki zachowanym fotografiom i pocztówkom. Zastanawialiśmy się jak wyglądało zarówno życie fabrykantów, jak i fabrycznych robotników. Następnie stworzyliśmy klomb kwiatowy w oparciu o nasze projekty (wybraliśmy styl pałacowy), a także warzywniaki (zasialiśmy rzodkiewkę, rukolę, szpinak, koper, cebulę). Wiemy już jak badać pH gleby, dlaczego rośliny są istotne dla ekosystemu, nauczyliśmy się również dbać o przyrodę – zbudowaliśmy własne domki dla owadów. Eko-weekend domknęliśmy piknikiem oraz życzeniami dla ekosystemu.

W świat przyrody wprowadzali nas: Monika Olczyk i Marcin Mizerki (Geniusz – kreatywna Edukacja) oraz Aleksandra Mieszczankowska (Nadleśnictwo Opoczyńskie). Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas, zgłębianie wiedzy na temat fabrycznego i jednocześnie zielonego Tomaszowa.   

Projekt został zrealizowany w ramach programu grantowego Eneris „Pomysły chroniące środowisko”. Odbywał się w terminie 29-30 lipca 2017 roku.

folderOGRODYpiescha

 

 

 

 

 

Najbardziej popularne

Written by:

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *