Metamorfozy miasta

METAMORFOZY MIASTA

Metamorfozy miasta to przestrzeń działań literackich, muzycznych oraz teatralnych mających na celu przywrócenie rytmu przedwojennego Tomaszowa, w którym pobrzmiewały języki czterech kultur: polskiej, niemieckiej, rosyjskiej i żydowskiej. Podczas projektu edukacyjno-artystycznego, odbywającego się w dniach 16-26 sierpnia 2016 roku w Tomaszowie Mazowieckim, powstała „Baśń o Apolonii, która cztery próby przejść musiała”. Baśniopisarzami byli uczestnicy warsztatów literackich: Weronika Biernat, Przemysław Biernat, Zuzanna Dąbrowska, Małgorzata Jedyk, Wiktoria Kondejewska, Dorota Mazurek, Mateusz Podlasiak, Paulina Rudnicka, Krystyna Rybak, Bartłomiej Sęk, Hanna Sęk, Aleksandra Tylman. Baśń została zaadaptowana na scenę Domu Ogrodnika, a jej czytanie performatywne odbyło się dnia 26 sierpnia. W czytaniu udział wzięli: Weronika Biernat (Narrator), Zuzanna Dąbrowska (Leśny Chór, Świderek), Katarzyna Garczyńska (Leśny Chór, Cis), Wiktoria Kondejewska (Kotka Mrau), Dorota Mazurek (Leśny Chór, Dąb), Dawid Podlasiak (Madej), Paulina Rudnicka (Leśny Chór, Jodła, Wierzba), Krystyna Rybak (Narrator), Bartłomiej Sęk (Rzeźnik), Hanna Sęk (Apolonia), Aleksandra Tylman (Leśny Chór, Świderek). Muzykę do czytania przygotowała i wykonała na żywo Maria Ka. Fundacja Pasaże Pamięci serdecznie dziękuje Państwu Katarzynie i Stanisławowi Fila za możliwość zrealizowania projektu w przestrzeni Barlickiego 26/28.

WARSZTATY LITERACKIE I DRAMATURGICZNE 

Podczas warsztatów literackich stworzyliśmy spójną i atrakcyjną narrację baśniową, odwołując się do folklorystycznych badań Władimira Proppa oraz opowieści ludowych z kręgu czterech kultur współtworzących niegdyś Tomaszów. Opracowaliśmy koncepcję fabularną i galerię postaci. Następnie poznaliśmy technikę pracy dramaturga, przygotowując czytanie performatywne baśni o Apolonii. Czytanie miało miejsce w ogrodzie przy ulicy Barlickiego 26/28, który to ogród stał się współtwórcą teatralnego wydarzenia. Podczas wspólnych spotkań uczestnicy warsztatów mieli możliwość twórczej pracy literackiej i aktorskiej. Warsztaty literackie zostały poprowadzone przez doktorantki Uniwersytetu Jagiellońskiego – Karolinę Wawer i Justynę Biernat. Dramaturgią czytania zajęła się Justyna Biernat we współpracy z kompozytorką i wokalistką Marią Ka. Zaproszona do nas inżynier leśnik Aleksandra Kulis odkryła tajemnice lasu, wzbogacając baśniową opowieść o wątek śmiercionośnego cisu. Fundacja dziękuje wszystkim warsztatowiczom, a także gościom przybyłym na czytanie za wspólnie spędzony czas.

Podczas rozmowy wokół leśnych upominków, jakie przyniosła do nas Aleksandra Kulis, stworzyliśmy wachlarz magicznych narzędzi:

„Gałązka o czarodziejskiej mocy, gdy się ją dotknie, czuje się, że ktoś o Tobie dobrze myśli, ktoś Cię kocha i nie może doczekać się Twojego przybycia”. (Krystyna Rybak)

„Zadziorny świerk – lubi zmieniać swoje miejsce w lesie, by zmylić wędrowca”. (Paulina Rudnicka)

„Magiczna gałąź, gdy spadnie na nią kropla wody, zmienia zapach. Gdy włoży się ją do wody, zmienia się w różdżkę, która spełnia trzy życzenia, ale tylko raz do roku. A gdy wyrzuci się ją do śmietnika, właściciela spotka klątwa”. (Aleksandra Tylman)

„Dopóki ta gałązka będzie w domu, jego mieszkańcy nie zaznają spokoju. Ciągle będzie się działo coś złego, na przykład obiad się rozgotuje i będzie niesmaczny”. (Hanna Sęk)

Czytanie performatywne „Baśni o Apolonii, która cztery próby przejść musiała”.

Patron projektu:

 

 

Najbardziej popularne

Written by:

2 komentarze

  • Justyna Biernat
   8/29/2016
   Reply

   Poprawione. Przepraszam Kasiu i pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *