Palimpsesty

Fundacja Pasaże Pamięci serdecznie zaprasza na spacer po międzywojennym Tomaszowie Mazowieckim, w którym można spotkać jego dawnych mieszkańców. Tomaszowska dorożka poprowadzi nas zarówno do miejsc artystycznych, jak i fabrycznych, współtworzących dawny charakter miasta.

Na nasze spacerowniki składają się muzyczno-literackie nagrania, zdjęcia oraz mapki. Są one kompilacją wiedzy na temat zróżnicowanego etnicznie Tomaszowa. Zachęcamy do podróży drogą wyobraźni oraz poznania niezwykłej miejskiej tkanki.    

krzyzowa1

 

SPACEROWNIK ARTYSTYCZNY

MAPA PDF. SPACEROWNIK ARTYSTYCZNY

Tekst: Justyna Biernat, Joanna Domalik-Dróżdż, Karol Jabłoński, Wiktoria Kondejewska, Oliwia Król, Krzysztof Olejnik, Anna Ruszczyszyn, Krystyna Rybak, Bartłomiej Sęk, Hanna Sęk, Łucja Wuls

Konsultacje historyczne: Marian Fronczkowski

Nagranie: Maja Miro, Maria Ka

Maria Ka: narracja, klawisze, wokal, looper głosowy
Maja Miro: flet poprzeczny, futujara, looper

Głosu Belli Orenbach użyczyły: Oliwia Król, Hanna Sęk

Zapraszamy nie tylko na spacery, ale także na wyobrażoną wizytę w nieistniejącym już kinie Luna, do którego w specjalnie zaaranżowanym utworze muzycznym zabiorą nas Maja Miro i Maria Ka.

SEANS W KINIE LUNA

 SPACEROWNIK FABRYCZNY

MAPA PDF. SPACEROWNIK FABRYCZNY

Tekst: Justyna Biernat, Joanna Domalik-Dróżdż, Karol Jabłoński, Wiktoria Kondejewska, Oliwia Król, Krzysztof Olejnik, Anna Ruszczyszyn, Krystyna Rybak, Bartłomiej Sęk, Hanna Sęk, Łucja Wuls.

Konsultacje historyczne: Marian Fronczkowski

Nagranie: Maja Miro, Maria Ka

Maria Ka: narracja, klawisze, wokal, looper głosowy
Maja Miro: flet poprzeczny, futujara, looper

Spacerowniki po Tomaszowie Mazowieckim powstały w ramach projektu Palimpsesty. Był to cykl działań warsztatowych służących upowszechnianiu wiedzy o bogatej i wielokulturowej tradycji Tomaszowa. Podczas wspólnych spotkań zostały przygotowane dwa spacerowniki – palimpsest fabryczny oraz palimpsest artystyczny.

Projekt pt. Palimpsesty został zrealizowany dzięki nagrodzie przyznanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi w ramach konkursu „Koalicje Kultury”. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura.

Fundacja nawiązała koalicję kultury z Gimnazjum nr 6 im. ks. Jana Twardowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

Bez-nazwy-3

Warsztaty historyczno-literackie

Podczas interaktywnych warsztatów przyglądaliśmy się zbiorom archiwalnym i wizualnym związanym z wielokulturowym Tomaszowem. Poznaliśmy dawne fabryki oraz tomaszowskich fabrykantów, dowiedzieliśmy się o podejmowanych niegdyś działaniach kulturalnych. Następnie przygotowaliśmy własne opowieści o fabrykanckim i artystycznym mieście. Są one matrycą audioprzewodników po nieistniejącym już, zróżnicowanym etnicznie Tomaszowie. Nasze matryce trafiły do rąk grupy muzycznej. Warsztaty historyczno-literackie były prowadzone przez Justynę Biernat w terminie 1-9 września 2016 roku w Gimnazjum nr 6 im. ks. Jana Twardowskiego. W warsztatach wzięło udział łącznie 12 osób.

Warsztaty muzyczne 

Podczas warsztatów rozwinęliśmy przygotowane opowieści za pomocą języka dźwięków i tym samym nadaliśmy im nowe znaczenia. Nagraliśmy wybrane elementy krajobrazu dźwiękowego towarzyszącego tomaszowskim fabrykom i fabrykantom. Wykreowaliśmy własne muzyczne/dźwiękowe interpretacje oraz wyobrażenia dotyczące tomaszowskiego życia artystycznego i przemysłowego. Stworzony materiał został wpleciony w warstwę muzyczną audioprzewodników. Warsztaty poprowadziła Maria Ka w terminie 12-15 września 2016 roku w pracowni Fundacji Pasaże Pamięci przy ulicy Barlickiego 26/28. W warsztatach wzięło udział łącznie 12 osób.

Nad pełną kompozycją muzyczną spcerowników pracował duet muzyczny Maja Miro/Maria Ka.

 


Justyna Biernat

absolwentka studiów doktoranckich w Katedrze Teatru i Dramatu na Uniwersytecie Jagiellońskim, krytyk teatralny i pedagog teatru. Jako stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego część swojego doktoratu realizowała na Uniwersytecie w Oksfordzie. Pisze teksty o teatrze i dramacie, tworzy oraz koordynuje projekty kulturalne i naukowe. Obecnie przygotowuje do publikacji listy z tomaszowskiego getta.  

Maria Ka-Kawska

wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i pianistka tworząca muzykę z pogranicza alternatywy, psychodelii i punk-bluesa; liderka zespołu MARIA KA; twórczyni autorskiego materiału muzycznego i kolaży wizualnych; badaczka filmu jidysz i roli kobiet w jego kreowaniu; psycholożka, judaistka.

Maja Miro-Wiśniewska

flecistka specjalizująca się w grze na poprzecznych fletach historycznych; prezes Fundacji Silva Rerum, spiritus movens i współorganizatorka festiwali muzyki dawnej (Cappella Angelica, Europa +/-1700, Haendel na Kresach); obroniła doktorat o muzyce współczesnej na flety historyczne; psycholog, muzykoterapeuta.


Projekt pt. Palimpsesty został zrealizowany dzięki nagrodzie przyznanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi w ramach konkursu „Koalicje Kultury”. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura.

Fundacja nawiązała koalicję kultury z Gimnazjum nr 6 im. ks. Jana Twardowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

   

Najbardziej popularne

Written by:

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *