MEMBRANY

Najserdeczniej zapraszamy do włączenia się we wspólne tworzenie opowieści o starym Tomaszowie. Podczas projektu Membrany przygotujemy spektakl na podstawie naszych rodzinnych archiwów oraz wyłonimy najlepsze teksty prozatorskie inspirowane przedwojennymi zdjęciami tomaszowskich dorożek. Powstanie dwujęzyczna wystawa wirtualna poświęcona dawnym fabrykom Tomaszowa, jak również questy umożliwiające nam edukacyjne spacery w gronie rodziny i przyjaciół.

Zachęcamy do zapoznania się z programem działań. Wszystkie działania są nieodpłatne. 

Projekt Membrany otrzymał dofinansowanie ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.     

Podczas warsztatów teatralnych przygotujemy spektakl o charakterze performatywnym, co oznacza że nie będziemy aktorami, ale narratorami czy też opowiadaczami o Tomaszowie. Scenariusz wystąpienia zostanie zbudowany w oparciu o nasze własne opowieści i rodzinne archiwa.  

Wszystkich chętnych do udziału w warsztatach prosimy o przygotowanie materiałów, które posłużą nam do stworzenia scenariusza: starych zdjęć rodzinnych lub zdjęć Tomaszowa, dawnych pocztówek, dzienników, spisanych wspomnień. Wspomnienia mają dotyczyć starego Tomaszowa, dawnych miejsc i wydarzeń istotnych dla autora opowieści. Zachęcamy do rozmów z najstarszymi członkami rodziny i dzielenia się opowieściami. Służymy także naszym czasem oraz dyktafonem, jeśli ktoś chce by nagrano i spisano jego wspomnienia.

Warsztaty są adresowane do wszystkich osób w wieku powyżej 10 lat. Będą się odbywały w naszej pracowni i w ogrodach Piescha przy ulicy Barlickiego 26/28. Na zgłoszenia czekamy mailowo, telefonicznie lub za pośrednictwem poniższego formularza zgłoszeniowego.

Warsztaty poprowadzi krytyk teatralny i pedagog teatru Justyna Biernat, spektakl zostanie opracowany muzycznie przez Agnieszkę Kowalską-Owczarek, wokalistkę zespołu Agnellus i założycielkę Laboratorium Głosu w Łodzi.

Formularz zgłoszeniowy 

Warsztaty teatralne: 31 lipca – 11 sierpnia (oprócz niedzieli) godz. 17.00-19.30 ul. Barlickiego 26/28

Spektakl: 12 sierpnia (godzina i miejsce wkrótce)

 

Serdecznie zapraszamy do zgłaszania swoich tekstów prozatorskich inspirowanych poniższymi zdjęciami przedwojennych, tomaszowskich dorożek. Celem konkursu jest ożywienie pisarskiej wyobraźni poprzez splecenie jej z archiwalną fotografią ze zbiorów tomaszowskiego kolekcjonera Jerzego Pawlika. Chcemy, by ten wizualny zapis przedwojennego Tomaszowa przyczynił się do rozmyślań i twórczych poszukiwań śladów wielokulturowego miasta. 

Nadesłane prace oceni Jury w składzie: Bartłomiej Sęk (Fundacja Pasaże Pamięci), dr Karolina Wawer (Uniwersytet Jagielloński) oraz Piotr Gajda (Arterie, Migotania). Zwycięskie prace zostaną przetłumaczone na język angielski i znajdą się na stronie Fundacji Pasaże Pamięci. Patronat nad konkursem objął Kwartalnik Artystyczno-Literacki „Arterie”, który opublikuje wybrane przez siebie teksty.  

Prace należy zgłaszać do dnia 31 lipca drogą pocztową na adres siedziby Fundacji Pasaże Pamięci (ul. Legionów 18 w Tomaszowie). Wyniki konkursu oraz wręczenie nagród rzeczowych odbędą się podczas gali wieńczącej projekt Membrany 12 sierpnia. Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem konkursu.  

Regulamin konkursu

03 s.art dorżka1

42 s.art.dorożka obok kościoła


Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”

             Web

 

Najbardziej popularne

Written by:

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *