Tomaszowski Kirkut

 TOMASZOWSKI KIRKUT

Idea uporządkowania cmentarza żydowskiego w Tomaszowie Mazowieckim pojawiła się już w czasie trwania projektu „Pasaże Pamięci – spotkanie z kulturą tomaszowskich Żydów”. Kolejny projekt „Nie/Pamięć. Teatr w Tomaszowie Mazowieckim” przyniósł owoce naszych starań o zorganizowanie akcji społecznej „Tomaszowski Kirkut”. Właściciel cmentarza, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi, wyraził zgodę na przeprowadzenie prac ogrodniczo-porządkowych na terenie tomaszowskiego kirkutu. Celem akcji było przywrócenie pamięci o żydowskiej tradycji Tomaszowa, dbałość o obszar zagrożony zniszczeniem oraz kontynuacja inicjatywy Beniamina Yaari-Walda, który jako prezes Związku Żydów Tomaszowskich w Izraelu w 1995 roku przeprowadził prace porządkowe na żydowskim cmentarzu.

Akcja „Tomaszowski Kirkut” odbyła się w dniach 3-7 sierpnia 2015 roku w godzinach 16.00-20.00 i miała ona charakter społeczny. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przywracania szacunku tomaszowskiemu cmentarzowi żydowskiemu: polskim i zagranicznym wolontariuszom, Urzędowi Miasta oraz Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Tomaszowie Mazowieckim, Firmie Eneris Surowce S.A. Oddziałowi w Tomaszowie Mazowieckim, Firmie Zysiak J. Zakładowi Urządzania i Konserwacji Zieleni S.C. w Tomaszowie Mazowieckim, a także Fundacji Proem.

Pomysłodawcami i koordynatorami akcji byli tomaszowianie: Aleksandra Koselak oraz Krzysztof Karbowiak.

Składamy wyrazy wdzięczności Dariuszowi Kwapisiewiczowi za nieodpłatną fotorelację oraz filmowanie akcji „Tomaszowski Kirkut”. Polecamy stronę  tvtomaszow.pl

 

 MACEWY

W dniu 23 września 2015 roku na tomaszowski kirkut trafiło kilka macew znalezionych na terenie Tomaszowa Mazowieckiego. Wiele z nich ocalało niestety fragmentarycznie. Serdecznie dziękujemy Piotrowi Carykowi oraz Rafałowi Wójciakowi za cenne znalezisko, a także za przewiezienie stel nagrobnych na ich właściwe miejsce.

Najbardziej popularne

Written by:

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *