PRACOWNIA

Barlickiego 26/28. Dawna ulica świętej Tekli, jedna z najstarszych w Tomaszowie. W tle pałac tomaszowskiego fabrykanta Moritza Piescha. Zbiory Jerzego Pawlika

Fundacja Pasaże Pamięci serdecznie zaprasza do swojej Pracowni mieszczącej się przy ulicy Barlickiego 26/28 w Tomaszowie Mazowieckim na cykliczne warsztaty prowadzone przez edukatorów i artystów z całej Polski. Dawna ulica świętej Tekli, przy której pracujemy to postindustrialna przestrzeń związana z bogatą, fabryczną historią miasta.

Pracownia ma być miejscem twórczych działań edukacyjnych oraz artystycznych kierowanych do wszystkich grup wiekowych. Budujemy wspólnie Pasaże Dziecięce, Pasaże Dla Młodzieży, Dorosłych i Seniorów. Naszą ofertę kierujemy również do szkół i przedszkoli, które chcą by ich uczniowie zgłębili wiedzę na temat wielokulturowej historii Tomaszowa (poprzez prelekcje, interaktywne warsztaty, spacery edukacyjne).

Fundacja składa serdeczne podziękowania Państwu Katarzynie i Stanisławowi Fila za współdzielenie przestrzeni kultury.

Fundacja gorąco zachęca wszystkich edukatorów do korzystania ze zbiorów, jakie posiada:

Bajka inspirowana twórczością Bolesława Leśmiana [Projekt Ludzieńki]

bajka

 Muzyczno-literackie audioprzewodniki po międzywojennym Tomaszowie [Projekt Palimpsesty]

SPACEROWNIKI

 

 

Opowieści o dawnym Tomaszowie [Projekt Archiwa Rodzinne]

ARCHIWA

 

 

Questy związane z dawnym Tomaszowem [Projekt Membrany]

do-pracowni

Wirtualna wystawa Miasto-Fabryka [Projekt Membrany]

MIASTOfabryka

 

 pracowniaANTROPOS

 

 

Cykl prelekcji: Okiem etnografa. Zwyczaje i obrzędy doroczne w Polsce dawniej i dziś

Serdecznie zapraszamy na cykl spotkań-prelekcji prowadzonych przez absolwentkę etnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Alicję Soćko-Muchę, na temat zwyczajów i obrzędów dorocznych w dawnej i współczesnej Polsce. Każde spotkanie będzie poświęcone jednemu zagadnieniu etnograficznemu związanemu z aktualnym momentem kalendarzowym. Dowiemy się zatem, m.in., jak świętowano w Polsce Wielkanoc i Boże Narodzenie, co łączy współczesne Walentynki z tradycyjną Nocą Kupały (Nocą Świętojańską) i czy współczesne wyjazdy wakacyjne mają coś z dawnych rytuałów. Zastanowimy się, jakie ślady dawnych zwyczajów zachowały się w kulturze współczesnej i jakie współczesne skądinąd zjawiska zyskują już status tradycyjnych. Przedyskutujemy, na ile adekwatne jest zastosowanie terminu „obrzęd” czy „rytuał” do aktualnych zachowań kulturowych. Każdej prelekcji będzie towarzyszył pokaz fotografii i reprodukcji prac malarskich.

Prelekcja 1: Zapomniane święto? Karnawał i zapusty w kulturze polskiej

Poniedziałek, 30 stycznia 2017 roku, godz. 17.00. Adresaci: 10+.

Trwa obecnie okres karnawału. Karnawał w swojej genezie jest świętem typowo miejskim i jako taki słabo uobecnił się w kulturze polskich miast, lecz w tradycji polskiej wsi żywy był zwyczaj obchodzenia zapustów/ostatków, których znakiem rozpoznawczym był pochód przebierańców z charakterystycznymi postaciami mężczyzny przebranego za kobietę, lekarza, Żyda, Murzyna i innych. Podczas prelekcji dowiemy się, jak bawiono się w czasie karnawału oraz jakie znaczenia skrywały się za typowymi karnawałowymi gestami.


pracowniaWIELUkultur

 

 

Dla wszystkich prawo równości zachowane mieć chciałem. Niemcy też co oświeceńsi nazywali Tomaszów małą rzeczpospolitą. To pewna, że jakowaś atmosfera swobody i wolności towarzyszyła temu społecznieniu się ludu różnego rodu, języka, obyczajów, powołania, religii; był to malutki nowy świat wśród starego nadpsutego.

Antoni hr Jan Ostrowski, „O potrzebie reformy towarzyskiej”

PASAŻE DZIECIĘCE

Kuźnia wyobraźni 

W naszej kuźni będziemy pracować nad wyobraźnią, kreatywnością, zdolnościami interpersonalnymi i empatią. Wejdziemy wspólnie w świat odmiennych kultur oraz dostrzeżemy specyfikę i odmienność naszego regionu. Będziemy się edukować za sprawą zabawy, wprawek dramatycznych, prac plastycznych i teatralnych. Warsztaty zostaną zakończone wieczorem artystycznym z udziałem rodziców.

Adresaci: Osoby w wieku 5-10 lat

Termin: 4 lutego

Godziny: 10.00-12.00

Miejsce: Barlickiego 26/28

Prowadzenie: Justyna Biernat

absolwentka studiów doktoranckich w Katedrze Teatru i Dramatu na Uniwersytecie Jagiellońskim, krytyk teatralny i pedagog teatru. Jako stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego część swojego doktoratu realizowała na Uniwersytecie w Oksfordzie. Pisze teksty o teatrze i dramacie, tworzy oraz koordynuje projekty kulturalne i naukowe. Obecnie przygotowuje do publikacji listy z tomaszowskiego getta.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY


 

 

PASAŻE DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

Podczas warsztatów tańca współczesnego będziemy się uczyć jakości ruchu i świadomości ciała w improwizacji, aby móc je potem wykorzystać w choreografii. Warsztaty kończymy body workiem i delikatnym rozciąganiem. Pracujemy w wygodnych strojach (nogawki za kolana), w skarpetach lub boso.

Adresaci: Osoby w wieku 13+

Termin: 10 marca

Godziny: 16.00-19.00

Termin: 11 marca

Godziny: 11.00-14.00

Miejsce: Pracownia Spotkań Artystycznych „Sploty”

ul. Mościckiego 34/36

Prowadzenie: Monika Kiwak

http://www.taniecpolska.pl/ludzie/402

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 

 

 

 

 

 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *