Ludzieńki

Serdecznie zapraszamy do baśniowego świata zaludnionego przez dusiołki, srebronie i znikomki. Podczas wspólnych warsztatów będziemy tworzyć własne, cudaczne opowieści odwołujące się do poetyki niesamowitości Bolesława Leśmiana, jednego z najoryginalniejszych polskich twórców pierwszej połowy XX wieku.

W leśmianowskim projekcie czeka na nas spotkanie z literaturą, plastyką, muzyką oraz teatrem. Zachęcamy do włączenia się w działania warsztatowe oraz do udziału w koncercie wieńczącym tę poetycką przygodę!

Poniżej znajduje się harmonogram działań. Aby uczestniczyć w warsztatach wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Wszystkie warsztaty oraz koncert są bezpłatne, odbywają się w ogrodach Piescha i w naszej pracowni przy ulicy Barlickiego 26/28. Do zobaczenia!

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

LUDZIEŃKI przy Barlickiego 26/28

11 czerwca (niedziela) godz. 17.00

Leśmian. Pleciuga pradawnych mitów

Prelekcja dr. Michała Piętniewicza (Instytut Myśli Józefa Tischnera)

12 czerwca (poniedziałek) – 16 czerwca (piątek) godz. 15.30-16.30

Dziecięcy Warsztat Wyobraźni

Adresaci: Dzieci w wieku 5-10 lat

12 czerwca (poniedziałek) – 16 czerwca (piątek) godz. 16.30-18.30

Warsztat Literacki

Adresaci: szóstoklasiści, gimnazjaliści, licealiści

12 czerwca (poniedziałek) – 16 czerwca (piątek) godz. 18.30-20.00

Warsztat Teatralny

Adresaci: Osoby w wieku 10+

17 czerwca (sobota) godz. 10.30-13.00

Warsztat Plastyczny

Adresaci: Wszyscy

17 czerwca (sobota) godz. 17.00

Herbatka z Leśmianem w ogrodach Piescha (prezentacja warsztatów)

Dwoje Ludzieńków. Tribute to Leśmian/ Koncert zespołu Agnellus

 

Dziecięcy Warsztat Wyobraźni

Nasza wyobraźnia jest jak plastelina. Będziemy lepić z tej „plasteliny” dziwaczne opowieści, staniemy się leśnymi ludzieńkami poszukującymi leśmianowskiego „cienistego napoju”. Podczas warsztatów przygotujemy leśne kostiumy, wzorując się na samodzielnie skonstruowanych projektach nierealnych żyjątek. Następnie zabierzemy wszystkich gości w podróż po zaczarowanym ogrodzie.

Prowadzenie: Kinga Dębiec-Czopowicz

Adresaci: Dzieci w wieku 5-10 lat

Termin: 12-16 czerwca, godz. 15.30-16.30

Warsztat Literacki

Podczas warsztatów literackich przyjrzymy się niesamowitości poetyki Leśmiana, jego związkom z baśnią, bajką i ludowością. Zastanowimy się jakie ten dziejbiarz stworzył światy i poszukamy w nich dla siebie miejsca. Stworzymy własne „wiersze leśmianowskie”, które zaprezentujemy przybyłym do zaczarowanego ogrodu widzom.

Prowadzenie: dr Karolina Wawer

Adresaci: szóstoklasiści, gimnazjaliści, licealiści

Termin: 12-16 czerwca, godz. 16.30-18.30

Warsztat Teatralny

Jak stworzyć cudaczne światy, jaką wybrać dla nich teatralną formę? Podczas warsztatów przygotujemy performatywną prezentację „leśmianowskich wierszy” napisanych przez młodych poetów z grupy literackiej. Będziemy pracować naszym głosem oraz gestem, wykorzystując baśniową przestrzeń ogrodu.

Prowadzenie: Justyna Biernat

Adresaci: Osoby w wieku 10+

Termin: 12-16 czerwca, godz. 18.30-20.00

Warsztat Plastyczny

Podczas warsztatów plastycznych będziemy tworzyć malinowe tabliczki inspirowane wierszami Leśmiana i grupy literackiej. Zaprojektujemy własne, baśniowe fonty i zajmiemy się wizualizacją naszych koncepcji. Malinowe wiersze leśmianowskie wypełnią ogród.

Prowadzenie: Katarzyna Fila, Aleksandra Ignasiak

Adresaci: Wszyscy

Termin: 17 czerwca, godz. 10.30-13.00

AGNELLUS

Dwoje ludzieńków. Tribute to Leśmian

to forma muzycznie opracowanych utworów Bolesława Leśmiana tworząca spójne plastyczno-muzyczne mini-widowisko zrealizowane przez zespół Agnellus.  Premiera  koncertu odbyła się 04. 03. 2017 w Domu Literatury w Łodzi. Koncert jest oprawiony plastycznie rysunkami Kosmy Woźniarskiego.

muzyka – AGNELLUS
rysunki –  Kosma Woźniarski
video-animacje –  Agnieszka Kowalska-Owczarek
stylizacje –  Agnieszka Kowalska-Owczarek

Dwoje ludzieńków (koncert premierowy projektu „Dwoje ludzieńków” Dom Literatury w Łodzi)

https://www.youtube.com/watch?v=Om3yOS3xIkk

AGNELLUS – zespół w swojej kreacji wychodzi poza ramy piosenki poetyckiej, wnikając w przestrzeń muzyczno-teatralną. Porusza się pomiędzy piosenką literacką a poetyckim rockiem, niekiedy z elementami jazzu lub folkowym kolorytem. Ze względu na specyfikę zespołu można go usłyszeć na festiwalach muzycznych, teatralnych i poetyckich. Utwory autorów Agnellusa znalazły się na płycie Macieja Zembatego pt. „Piosenki z trumienki” (Canto, 2002). W październiku 2012 w Polskim Radio Łódź odbyła się premiera albumu „Ballady i transe”, (Dalmafon). Znajdują się na nim zarówno utwory poezji modernistycznej, jak również współcześnie tworzących autorów, szczególnie łódzkich poetów. Zespół ma przygotowany do wydania nowy album „Bal dla ubogich”, który będzie złożony w całości z autorskich kompozycji do słów Tuwima i ukaże się nakładem wydawnictwa Domu Literatury w Łodzi. Kolejnym muzycznym projektem grupy są „Wyliczanki, igry, fiki” – muzyczna interpretacja znanych dziecięcych zabaw słownych oraz program Tribute to Leśmian. Więcej: http://agnellus.art.pl/o-nas/ 

Zespół współtworzą: Agnieszka Kowalska-Owczarek – śpiew, Agnieszka Nowak – gitara akustyczna, Tomasz Kowalski – gitara basowa, Daniel Machoś – gitara elektryczna, Makary Fryczak – perkusja.

 

Patron projektu: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najbardziej popularne

Written by:

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *