Dzieci getta

 

Salomon, Mordechaj, Jenta, Miriam, Melech i Perla to jedne z wielu imion dzieci, które urodziły się w Tomaszowie Mazowieckim w trakcie istnienia getta. Dzieci te rodziły się najczęściej w domach z udziałem akuszerek, czasem w szpitalu żydowskim położonym na terenie getta. Zanim powstał szpital żydowski, a było to 13 lipca 1941 roku, niektóre dzieci przychodziły na świat w szpitalu miejskim przy ulicy Antoniego. Zdarzało się, że rodzące Żydówki trafiały tam pod koniec 1941 roku, a więc kiedy funkcjonował szpital gettowy.    

W projekcie „Dzieci getta” odzyskujemy imiona najmłodszych dzieci żydowskich. Staramy się dowiedzieć jak najwięcej o noworodkach, ich rodzinach i miejscach narodzin. Przyjmujemy, że ścisłe, zamknięte getto usytuowane w centrum Tomaszowa, istniało w latach 1941-1942. Proces likwidacji trójdzielnej dzielnicy żydowskiej i przesiedleń Żydów do jej centralnej części rozpoczął się pod koniec 1940 roku. „Małe getto”, czyli obóz pracy przymusowej dla Żydów został wyodrębniony 2 listopada 1942 roku. Do tego czasu od 1 stycznia 1941 roku urodziło się 147 dzieci żydowskich.   

Ostatnie dziecko urodzone w tomaszowskim getcie to dziewczynka o imieniu Basia, córka Minki Landsberg i Pinkusa Klejnmana. Basia przyszła na świat 2 października 1942 roku przy ulicy Radomerstrasse 11 [obecnie Bohaterów Getta, przed wojną Bóżniczna].

Zdalna grupa badawcza

W naszym projekcie będziemy kompletować bazę wszystkich noworodków, a efekty prac publikować na stronie. W tym celu chcemy powołać grupę badawczą, która będzie się cotygodniowo spotykać online  i opracowywać materiały źródłowe pod kierunkiem dr Justyny Biernat. Grupa ma za zadanie przygotować możliwie najbardziej kompletną historię dzieci narodzonych w tomaszowskim getcie.

Zdalna grupa badawcza będzie grupą składającą się z 5-10 osób w wieku powyżej 16 lat. Spotkanie inauguracyjne online odbędzie się 29 kwietnia o godzinie 19.00. Wówczas nastąpi zapoznanie z dokumentami archiwalnymi oraz rozdysponowanie prac. Każdy uczestnik otrzyma stosowne zaświadczenie o udziale w projekcie oraz zaproszenie na wspólną kolację domykającą prace grupy badawczej, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna.

Wszystkich chcących dołączyć do grupy, prosimy o wypełnienie formularza. Fundacja zastrzega sobie prawo do wyboru uczestników.   

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DO GRUPY BADAWCZEJ

Happening Dzieci getta

Prace zdalnej grupy badawczej posłużą do przygotowania happeningu, jaki planujemy w Dzień Dziecka 1 czerwca 2021 roku. Upamiętnienie będzie otwarte dla wszystkich chętnych. Artystyczną oprawę i działania w mieście odbędą się pod okiem dr Aleksandry Ignasiak. Dzięki działaniom artystycznym w obszarze dawnego getta na chodnikach pojawią się imiona wszystkich dzieci żydowskich narodzonych w latach 1941-1942. 

Projekt „Dzieci getta” jest realizowany przez Fundację Pasaże Pamięci oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Tomaszowie Mazowieckim. Happening odbędzie się dzięki zgodzie Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, za co organizatorzy projektu serdecznie dziękują.

Opiekę merytoryczną nad projektem sprawuje dr Justyna Biernat [Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk], zaś artystyczną dr Aleksandra Ignasiak [Pracownia Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi].

Rysunki przedstawiające fragment tomaszowskiego getta pochodzą z przewodnika po getcie. Ich autorem jest Kosma Woźniarski.

Patronat honorowy nad projektem „Dzieci getta” objęła Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

 

 

Najbardziej popularne

Written by:

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *