Czarne sylwetki

Dwujęzyczny przewodnik „Czarne sylwetki/Black silhouettes” ma przybliżyć topografię i historię getta w Tomaszowie Mazowieckim. Getto istniało w latach 1940-1942, przebywało w nim około 15 tysięcy Żydów z Tomaszowa i okolic. Na przełomie października i listopada 1942 roku zostało ono przekształcone w obóz pracy przymusowej, nazywany małym gettem. Małe getto przestało istnieć w maju 1943 roku.

Przewodnik pozwala poznać miejsca najistotniejsze dla funkcjonowania getta oraz dla  przedwojennej społeczności żydowskiej Tomaszowa. Zawiera mapę wraz z opisami i fotografie, jak również testimonia.

Z uwagi na skąpe materiały źródłowe, szczególnie istotne w badaniu historii tomaszowskiego getta są wspomnienia oraz archiwalia rodzinne. Wszystkich zatem, którzy zechcą wzbogacić kolejne, bardziej szczegółowe i rozbudowane wydania przewodnika, prosimy o kontakt z Fundacją Pasaże Pamięci.

Tytuł: Czarne sylwetki/Black silhouettes
Podtytuł: Przewodnik po tomaszowskim getcie/Guide to the Tomaszów Mazowiecki ghetto
Autorka: Justyna Biernat
Tłumaczenie: Michalina Stańdo
Wydawca: Fundacja Pasaże Pamięci
Rok i miejsce wydania: Tomaszów Mazowiecki 2020
Ilość stron: 43

 

 

 


Przewodniki są bezpłatne i zostaną przekazane Centrum Informacji Turystycznej w Tomaszowie Mazowieckim po jego premierze. Premiera odbędzie się w formie spaceru edukacyjnego śladami tomaszowskiego getta 31 października o godzinie 11.00. Wszyscy uczestnicy spaceru otrzymają własny przewodnik. Spotykamy się na Placu Kościuszki.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy także do udziału w wirtualnym spotkaniu wokół przewodnika. „Tomaszowskie getto: lekcja otwarta” będzie sposobnością do poszerzenia wiedzy o topografii i historii getta oraz zgromadzeniu narzędzi edukacyjnych. Lekcja otwarta w szczególności kierowana jest do nauczycieli, animatorów, bibliotekarzy oraz pasjonatów lokalnej historii. Lekcja otwarta odbędzie się za pośrednictwem platformy zoom 29 października o godzinie 17.00. Link do rejestracji:

Tomaszowskie getto: lekcja otwarta  

Publikacja „Czarne sylwetki. Przewodnik po tomaszowskim getcie. Black silhouettes. Guide to the Tomaszów Mazowiecki ghetto” jest efektem prac badawczych Justyny Biernat. Powstała w ramach projektu współfinansowanego przez Forum Dialogu.

Najbardziej popularne

Written by:

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.